Album of the Year Boygenius – The Record Janelle Monáe – The Age of Pleasure Jon Batiste – World Music Radio Lana Del Rey – Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd Miley Cyrus – Endless Summer Vacation Olivia Rodrigo – Guts SZA – SOS WINNER: Taylor Swift – Midnights |
Record of the Year Billie Eilish – What Was I Made For? [From the Motion Picture “Barbie”] Boygenius – Not Strong Enough Jon Batiste – Worship WINNER: Miley Cyrus – Flowers Olivia Rodrigo – Vampire SZA – Kill Bill Taylor Swift – Anti-Hero Victoria Monét – On My Mama |
Best New Artist Coco Jones Gracie Abrams Fred Again.. Ice Spice Jelly Roll Noah Kahan WINNER: Victoria Monét The War and Treaty |
Song of the Year WINNER: Billie Eilish – What Was I Made For? [From the Motion Picture “Barbie”] Dua Lipa – Dance the Night (From Barbie the Album) Jon Batiste – Butterfly Lana Del Rey – A&W Miley Cyrus – Flowers Olivia Rodrigo – Vampire SZA – Kill Bill Taylor Swift – Anti-Hero |
Best Pop Vocal Album Ed Sheeran – – (Subtract) Kelly Clarkson – Chemistry Miley Cyrus – Endless Summer Vacation Olivia Rodrigo – Guts WINNER: Taylor Swift – Midnights |
Best R&B Song Coco Jones – ICU Halle – Angel Robert Glasper Featuring Sir & Alex Isley – Back to Love WINNER: SZA – Snooze Victoria Monét – On My Mama |
Best Country Album Brothers Osborne – Brothers Osborne Kelsea Ballerini – Rolling Up the Welcome Mat WINNER: Lainey Wilson – Bell Bottom Country Tyler Childers – Rustin’ in the Rain Zach Bryan – Zach Bryan |
Best Música Urbana Album WINNER: Karol G – Mañana Será Bonito Rauw Alejandro – Saturno Tainy – Data |
Best Pop Solo Performance Billie Eilish – What Was I Made For? [From the Motion Picture “Barbie”] Doja Cat – Paint the Town Red WINNER: Miley Cyrus – Flowers Olivia Rodrigo – Vampire Taylor Swift – Anti-Hero |
Producer of the Year, Non-Classical Daniel Nigro Dernst “D’Mile” Emile II Hit-Boy WINNER: Jack Antonoff Metro Boomin |
Producer of the Year, Classical Brian Pidgeon David Frost Dmitriy Lipay WINNER: Elaine Martone Morten Lindberg |
Best Engineered Album, Classical Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers, Gustavo Castillo & Los Angeles Philharmonic – Fandango Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra – Tchaikovsky: Symphony No. 5 & Schulhoff: Five Pieces Mehmet Ali Sanlikol, George Lernis & A Far Cry – Sanlikol: A Gentleman of Istanbul – Symphony for Strings, Percussion, Piano, Oud, Ney & Tenor WINNER: Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra – Contemporary American Composers Shara Nova & A Far Cry – The Blue Hour |
Best Bluegrass Album Billy Strings – Me/And/Dad Michael Cleveland – Lovin’ of the Game Mighty Poplar – Mighty Poplar WINNER: Molly Tuttle & Golden Highway – City of Gold Sam Bush – Radio John: Songs of John Hartford Willie Nelson – Bluegrass |
Best Contemporary Instrumental Album WINNER: Béla Fleck, Zakir Hussain, Edgar Meyer, Featuring Rakesh Chaurasia – As We Speak Ben Wendel – All One Bob James – Jazz Hands House of Waters – On Becoming Julian Lage – The Layers |
Best Jazz Instrumental Album Adam Blackstone – Legacy: The Instrumental Jawn WINNER: Billy Childs – The Winds of Change Kenny Barron – The Source Lakecia Benjamin – Phoenix Pat Metheny – Dream Box |
Best Jazz Performance Adam Blackstone Featuring The Baylor Project & Russell Ferranté – Vulnerable (Live) Fred Hersch & Esperanza Spalding – But Not for Me Jon Batiste – Movement 18’ (Heroes) Lakecia Benjamin – Basquiat WINNER: Samara Joy – Tight |
Best Progressive R&B Album Diddy – The Love Album: Off the Grid Terrace Martin and James Fauntleroy – Nova Janelle Monáe – The Age of Pleasure WINNER: SZA – SOS 6lack – Since I Have a Lover |
Best R&B Performance Chris Brown – Summer Too Hot WINNER: Coco Jones – ICU Robert Glasper Featuring Sir & Alex Isley – Back to Love SZA – Kill Bill Victoria Monét – How Does It Make You Feel |
Best Contemporary Classical Composition Andy Akiho, Ankush Kumar Bahl & Omaha Symphony – Akiho: In That Space, at That Time WINNER: Awadagin Pratt, A Far Cry & Roomful of Teeth – Montgomery: Rounds Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic – Adès: Dante Peter Herresthal, James Gaffigan & Bergen Philharmonic – Mazzoli: Dark With Excessive Bright Roomful of Teeth – Brittelle: Psychedelics |
Best Classical Compendium Aaron Diehl & The Knights – Zodiac Suite Andy Akiho, Omaha Symphony & Ankush Kumar Bahl – Sculptures Chick Corea & Orchestra da Camera della Sardegna – Sardinia Los Angeles Philharmonic, Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers & Gustavo Castillo – Fandango Peter Herresthal, Bergen Philharmonic Orchestra, James Gaffigan, Arctic Philharmonic & Tim Weiss – Missy Mazzoli: Dark With Excessive Bright WINNER: Various Artists – Passion for Bach and Coltrane Wild Up & Christopher Rountree – Julius Eastman Vol. 3: If You’re So Smart, Why Aren’t You Rich? |
Best Classical Solo Vocal Album Reginald Mobley, soloist; Baptiste Trotignon, pianist – Because WINNER: Julia Bullock, soloist; Christian Reif, conductor (Philharmonia Orchestra) – Walking in the Dark Karim Sulayman, soloist; Sean Shibe, accompanist – Broken Branches Laura Strickling, soloist; Daniel Schlosberg, pianist – 40@40 Lawrence Brownlee, soloist; Kevin J. Miller, pianist – Rising |
Best Classical Instrumental Solo Andy Akiho – Akiho: Cylinders Curtis Stewart – Of Love WINNER: Louisville Orchestra – The American Project Robert Black – Adams, John Luther: Darkness and Scattered Light Seth Parker Woods – Difficult Grace |
Best Chamber Music/Small Ensemble Performance Anthony McGill & Pacifica Quartet – American Stories Catalyst Quartet – Uncovered, Vol. 3: Coleridge-Taylor Perkinson, William Grant Still & George Walker WINNER: Roomful of Teeth – Rough Magic Third Coast Percussion – Between Breaths Yo-Yo Ma, Emanuel Ax & Leonidas Kavakos – Beethoven for Three: Symphony No. 6, ‘Pastorale’ and Op. 1, No. 3 |
Best Choral Performance The Clarion Choir – Rachmaninoff: All-Night Vigil The Crossing – Carols After a Plague Miró Quartet; Conspirare – The House of Belonging San Francisco Symphony Chorus – Ligeti: Lux Aeterna WINNER: Uusinta Ensemble; Helsinki Chamber Choir – Saariaho: Reconnaissance |
Best Opera Recording WINNER: The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus – Blanchard: Champion Boston Modern Orchestra Project & Odyssey Opera Chorus – Corigliano: The Lord of Cries The Dime Museum; Isaura String Quartet – Little: Black Lodge |
Best Orchestral Performance Buffalo Philharmonic Orchestra – Scriabin: Symphony No. 2; The Poem of Ecstasy WINNER: Los Angeles Philharmonic – Adès: Dante Netherlands Radio Philharmonic Orchestra – Bartók: Concerto for Orchestra; Four Pieces The Philadelphia Orchestra – Price: Symphony No. 4; Dawson: Negro Folk Symphony San Francisco Symphony – Stravinsky: The Rite of Spring |
Best Arrangement, Instruments and Vocals Cécile McLorin Salvant – Fenestra Maria Mendes Featuring John Beasley & Metropole Orkest – Com Que Voz (Live) Patti Austin Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band – April in Paris WINNER: Säje Featuring Jacob Collier – In the Wee Small Hours of the Morning Samara Joy – Lush Life |
Best Regional Roots Music Album WINNER: Buckwheat Zydeco Jr. & The Legendary Ils Sont Partis Band – New Beginnings Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers – Live At The 2023 New Orleans Jazz & Heritage Festival WINNER: Lost Bayou Ramblers & Louisiana Philharmonic Orchestra – Live: Orpheum Theater Nola New Breed Bass Band – Made in New Orleans New Orleans Nightcrawlers – Too Much to Hold The Rumble Feature Chief Joseph Boudreaux Jr. – Live at the Maple Leaf |
Best Folk Album Dom Flemons – Traveling Wildfire WINNER: Joni Mitchell – Joni Mitchell at Newport (Live) The Milk Carton Kids – I Only See the Moon Nickel Creek – Celebrants Old Crow Medicine Show – Jubilee Paul Simon – Psalms Rufus Wainwright – Folkocracy |
Best Country Duo/Group Performance Brothers Osborne – Nobody’s Nobody Carly Pearce Featuring Chris Stapleton – We Don’t Fight Anymore Dierks Bentley Furingeat Billy Strings – High Note Jelly Roll With Lainey Wilson – Save Me Vince Gill & Paul Franklin – Kissing Your Picture (Is So Cold) WINNER: Zach Bryan Featuring Kacey Musgraves – I Remember Everything |
Best Jazz Vocal Album Cécile McLorin Salvant – Mélusine Fred Hersch & Esperanza Spalding – Alive at the Village Vanguard Gretchen Parlato & Lionel Loueke – Lean In WINNER: Nicole Zuraitis – How Love Begins Patti Austin Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band – For Ella 2 |
Best Arrangement, Instrumental or A Cappella Hilario Duran and His Latin Jazz Big Band Featuring Paquito D’Rivera – I Remember Mingus Just 6 – Angels We Have Heard on High Ludwig Göransson – Can You Hear the Music WINNER: The String Revolution Featuring Tommy Emmanuel – Folsom Prison Blues Wednesday Addams – Paint It Black |
Best Instrumental Composition Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia – Motion WINNER: John Williams – Helena’s Theme Lakecia Benjamin Feuringat Angela Davis – Amerikkan Skin Ludwig Göransson – Can You Hear the Music Quartet San Francisco Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band – Cutey and the Dragon |
Best Audio Book, Narration, and Storytelling Recording Meryl Streep – Big Tree WINNER: Michelle Obama – The Light We Carry: Overcoming in Uncertain Times Rick Rubin – The Creative Act: A Way of Being Senator Bernie Sanders – It’s OK to Be Angry About Capitalism William Shatner – Boldly Go: Reflections on a Life of Awe and Wonder |
Best Children’s Music Album Andrew & Polly – Ahhhhh! DJ Willy Wow! – Hip Hope for Kids! Pierce Freelon & Nnenna Freelon – Ancestars Uncle Jumbo – Taste the Sky WINNER: 123 Andrés – We Grow Together Preschool Songs |
Best New Age, Ambient, or Chant Album WINNER: Carla Patullo Featuring Tonality and The Scorchio Quartet – So She Howls David Darling & Hans Christian – Ocean Dreaming Ocean Kirsten Agresta-Copely – Aquamarine Omar Akram – Moments of Beauty Ólafur Arnalds – Some Kind of Peace (Piano Reworks) |
Best Reggae Album Buju Banton – Born for Greatness Beenie Man – Simma Burning Spear – No Destroyer Collie Buddz – Cali Roots Riddim 2023 WINNER: Julian Marley & Antaeus – Colors of Royal |
Best Latin Rock or Alternative Album Cabra – Martínez Diamante Eléctrico – Leche de Tigre Fito Paez – EADDA9223 WINNER: Juanes – Vida Cotidiana WINNER: Natalia Lafourcade – De Todas las Flores |
Best Latin Pop Album AleMor – Beautiful Humans, Vol. 1 WINNER: Gaby Moreno – X Mi (Vol. 1) Maluma – Don Juan Pablo Alborán – La Cuarta Hoja Paula Arenas – A Ciegas Pedro Capó – La Neta |
Best Alternative Jazz Album Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily – Love in Exile Cory Henry – Live at the Piano Kurt Elling, Charlie Hunter, SuperBlue – SuperBlue: The Iridescent Spree Louis Cole – Quality Over Opinion WINNER: Meshell Ndegeocello – The Omnichord Real Book |
Best Latin Jazz Album Bobby Sanabria Multiverse Big Band – Vox Humana Eliane Elias – Quietude Ivan Lins With the Tblisi Symphony Orchestra – My Heart Speaks Luciana Souza & Trio Corrente – Cometa WINNER: Miguel Zenón & Luis Perdomo – El Arte del Bolero Vol. 2 |
Best Large Jazz Ensemble Album ADDA Simfònica, Josep Vicent, Emilio Solla – The Chick Corea Symphony Tribute – Ritmo WINNER: The Count Basie Orchestra Directed by Scotty Barnhart – Basie Swings the Blues Darcy James Argue’s Secret Society – Dynamic Maximum Tension Mingus Big Band – The Charles Mingus Centennial Sessions Vince Mendoza & Metropole Orkest – Olympians |
Best Historical Album Bob Dylan – Fragments – Time Out Of Mind Sessions (1996-1997): The Bootleg Series, Vol. 17 Lou Reed – Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition Various Artists – The Moaninest Moan of Them All: The Jazz Saxophone of Loren McMurray, 1920-1922 Various Artists – Playing for the Man at the Door: Field Recordings from the Collection of Mack McCormick, 1958–1971 WINNER: Various Artists – Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos |
Best Album Notes Howdy Glenn – I Can Almost See Houston Iftin Band – Mogadishu’s Finest: The Al Uruba Sessions John Coltrane – Evenings at the Village Gate: John Coltrane With Eric Dolphy (Live) Various Artists – Playing for the Man at the Door: Field Recordings from the Collection of Mack McCormick, 1958–1971 WINNER: Various Artists – Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos |
Best Boxed or Special Limited Edition Package Bo Burnham – Inside: Deluxe Box Set Lou Reed – Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition Neutral Milk Hotel – The Collected Works of Neutral Milk Hotel Ngọt – Gieo WINNER: Various Artists – For the Birds: The Birdsong Project |
Best Recording Package The Arcs – Eletrophonic Chronic Brad Breeck – Gravity Falls Caroline Rose – The Art of Forgetting WINNER: Dry Cleaning – Stumpwork Ensemble Cadenza 21’ – Cadenza 21’ Leaf Yeh – Migration |
Best Comedy Album Chris Rock – Selective Outrage WINNER: Dave Chappelle – What’s in a Name? Sarah Silverman – Someone You Love Trevor Noah – I Wish You Would Wanda Sykes – I’m an Entertainer |
Best Alternative Music Album Arctic Monkeys – The Car WINNER: Boygenius – The Record Gorillaz – Cracker Island Lana Del Rey – Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd PJ Harvey – I Inside the Old Year Dying |
Best Alternative Music Performance Alvvays – Belinda Says Arctic Monkeys – Body Paint Boygenius – Cool About It Lana Del Rey – A&W WINNER: Paramore – This Is Why |
Best Rock Album Foo Fighters – But Here We Are Greta Van Fleet – Starcatcher Metallica – 72 Seasons WINNER: Paramore – This Is Why Queens of the Stone Age – In Times New Roman… |
Best Rock Song WINNER: Boygenius – Not Strong Enough Foo Fighters – Rescued Olivia Rodrigo – Ballad of a Homeschooled Girl Queens of the Stone Age – Emotion Sickness The Rolling Stones – Angry |
Best Metal Performance Disturbed – Bad Man Ghost – Phantom of the Opera WINNER: Metallica – 72 Seasons Slipknot – Hive Mind Spiritbox – Jaded |
Best Rock Performance Arctic Monkeys – Sculptures of Anything Goes Black Pumas – More Than a Love Song WINNER: Boygenius – Not Strong Enough Foo Fighters – Rescued Metallica – Lux Æterna |
Best Musical Theater Album Kimberly Akimbo Parade Shucked WINNER: Some Like It Hot Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street |
Best Traditional Pop Vocal Album Bruce Springsteen – Only the Strong Survive WINNER: Laufey – Bewitched Liz Callaway – To Steve With Love: Liz Callaway Celebrates Sondheim Pentatonix – Holidays Around the World Rickie Lee Jones – Pieces of Treasure Various – Sondheim Unplugged (The NYC Sessions), Vol. 3 |
Best Global Music Album Bokanté – History Burna Boy – I Told Them… Davido – Timeless WINNER: Shakti – This Moment Susana Baca- Epifanías |
Best African Music Performance Asake & Olamide – Amapiano Ayra Starr – Rush Burna Boy – City Boys Davido Featuring Musa Keys – Unavailable WINNER: Tyla – Water |
Best Global Music Performance Arooj Aftab, Vijay Iyer & Shahzad Ismaily – Shadow Forces WINNER: Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia – Pashto Burna Boy – Alone Davido – Feel Falu & Gaurav Shah (Featuring PM Narendra Modi) – Abundance in Millets Ibrahim Maalouf Featuring Cimafunk & Tank and the Bangas – Todo Colores Silvana Estrada – Milagro y Disastre |
Best Spoken Word Poetry Album Aja Monet – When the Poems Do What They Do WINNER: J. Ivy – The Light Inside Kevin Powell – Grocery Shopping With My Mother Prentice Powell and Shawn William – For Your Consideration ’24 Queen Sheba – A-You’re Not Wrong B-They’re Not Either: The Fukc-It Pill Revisited |
Best Rap Album Drake & 21 Savage – Her Loss WINNER: Killer Mike – Michael Metro Boomin – Heroes & Villains Nas – King’s Disease III Travis Scott – Utopia |
Best Rap Song Doja Cat – Attention Drake & 21 Savage – Rich Flex WINNER: Killer Mike Featuring André 3000, Future and Eryn Allen Kane – Scientists & Engineers Lil Uzi Vert – Just Wanna Rock Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua – Barbie World [From Barbie the Album] |
Best Melodic Rap Performance Burna Boy Featuring 21 Savage – Sittin’ on Top of the World Doja Cat – Attention Drake & 21 Savage – Spin Bout U WINNER: Lil Durk Featuring J. Cole – All My Life SZA – Low |
Best Rap Performance Baby Keem Featuring Kendrick Lamar – The Hillbillies Black Thought – Love Letter Coi Leray – Players Drake & 21 Savage – Rich Flex WINNER: Killer Mike Featuring André 3000, Future and Eryn Allen Kane – Scientists & Engineers |
Best R&B Album Babyface – Girls Night Out Coco Jones – What I Didn’t Tell You (Deluxe) Emily King – Special Occasion Summer Walker – Clear 2: Soft Life EP WINNER: Victoria Monét – Jaguar II |
Best Traditional R&B Performance Babyface Featuring Coco Jones – Simple Kenyon Dixon – Lucky WINNER: PJ Morton Featuring Susan Carol – Good Morning SZA – Love Language Victoria Monét Featuring Earth, Wind & Fire & Hazel Monét – Hollywood |
Best Gospel Performance/Song Erica Campbell – Feel Alright (Blessed) Melvin Crispell III – God Is WINNER: Kirk Franklin – All Things Stanley Brown Featuring Hezekiah Walker, Kierra Sheard & Karen Clark Sheard – God Is Good Zacardi Cortez – Lord Do It for Me (Live) |
Songwriter of the Year, Non-Classical Edgar Barrera Jessie Jo Dillon Justin Tranter Shane McAnally WINNER: Theron Thomas |
Best Roots Gospel Album The Blackwood Brothers Quartet – Tribute to the King WINNER: Blind Boys of Alabama – Echoes of the South Becky Isaacs Bowman – Songs That Pulled Me Through the Tough Times Brian Free & Assurance – Meet Me at the Cross Gaither Vocal Band – Shine: The Darker the Night the Brighter the Light |
Best Contemporary Christian Music Album Blessing Offor – My Tribe Da’ T.R.U.T.H. – Emanuel Lauren Daigle – Lauren Daigle WINNER: Lecrae – Church Clothes 4 Phil Wickham – I Believe |
Best Gospel Album Erica Campbell – I Love You Maverick City Music – The Maverick Way Jonathan McReynolds – My Truth Tasha Cobbs Leonard – Hymns (Live) WINNER: Tye Tribbett – All Things New: Live in Orlando |
Best Contemporary Christian Music Performance/Song Blessing Offor – Believe Cody Carnes – Firm Foundation (He Won’t) [Live] For King & Country Featuring Jordin Sparks – Love Me Like I Am Lauren Daigle – Thank God I Do WINNER: Lecrae & Tasha Cobbs Leonard – Your Power Maverick City Music, Chandler Moore & Naomi Raine – God Problems |
Best Contemporary Blues Album Bettye LaVette – LaVette! Christone “Kingfish” Ingram – Live in London WINNER: Larkin Poe – Blood Harmony Ruthie Foster – Healing Time Samantha Fish and Jesse Dayton – Death Wish Blues |
Best Traditional Blues Album WINNER: Bobby Rush – All My Love for You Eric Bibb – Ridin’ John Primer – Teardrops for Magic Slim Live at Rosa’s Lounge Mr. Sipp – The Soul Side of Sipp Tracy Nelson – Life Don’t Miss Nobody |
Best Americana Album Allison Russell – The Returner Brandy Clark – Brandy Clark WINNER: Jason Isbell and the 400 Unit – Weathervanes Rodney Crowell – The Chicago Sessions Rhiannon Giddens – You’re the One |
Best American Roots Song Allison Russell – The Returner Billy Strings Featuring Willie Nelson – California Sober Brandy Clark Featuring Brandi Carlile – Dear Insecurity WINNER: Jason Isbell and the 400 Unit – Cast Iron Skillet The War and Treaty – Blank Page |
Best Americana Performance Allison Russell – The Returner Blind Boys of Alabama – Friendship WINNER: Brandy Clark Featuring Brandi Carlile – Dear Insecurity Jason Isbell and the 400 Unit – King of Oklahoma Tyler Childers – Help Me Make It Through the Night |
Best American Roots Performance WINNER: Allison Russell – Eve Was Black Blind Boys of Alabama – Heaven Help Us All Jon Batiste – Butterfly Madison Cunningham – Inventing the Wheel Rhiannon Giddens – You Louisiana Man |
Best Country Song Brandy Clark – Buried WINNER: Chris Stapleton – White Horse Morgan Wallen – Last Night Tyler Childers – In Your Love Zach Bryan Featuring Kacey Musgraves – I Remember Everything |
Best Country Solo Performance Brandy Clark – Buried WINNER: Chris Stapleton – White Horse Dolly Parton – The Last Thing on My Mind Luke Combs – Fast Car Tyler Childers – In Your Love |
Best Immersive Audio Album WINNER: Alicia Keys – The Diary of Alicia Keys Bear McCreary – God of War Ragnarök (Original Soundtrack) George Strait – Blue Clear Sky Madison Beer – Silence Between Songs Ryan Ylyate – Act 3 (Immersive Edition) |
Best Remixed Recording WINNER: Depeche Mode – Wagging Tongue (Wet Leg Remix) Gorillaz Featuring Tame Impala & Bootie Brown – New Gold (Dom Dolla Remix) Lane 8 – Reviver (Totally Enormous Extinct Dinosaurs Remix) Mariah Carey – Workin’ Hard (Terry Hunter Remix) Turnstile & BadBadNotGood Featuring Blood Orange – Alien Love Call |
Best Engineered Album, Non-Classical Bokanté – History Boygenius – The Record Caroline Polachek – Desire, I Want to Turn Into You Feist – Multitudes WINNER: Victoria Monét – Jaguar II |
Best Music Film WINNER: David Bowie – Moonage Daydream Kendrick Lamar – Live From Paris, the Big Steppers Tour Lewis Capaldi – How I’m Feeling Now Little Richard – I Am Everything Tupac Shakur – Dear Mama |
Best Music Video WINNER: The Beatles – I’m Only Sleeping Billie Eilish – What Was I Made For [From the Motion Picture “Barbie”] Kendrick Lamar – Count Me Out Troye Sivan – Rush Tyler Childers – In Your Love |
Best Song Written for Visual Media WINNER: Billie Eilish – What Was I Made For? [From the Motion Picture “Barbie”] Dua Lipa – Dance the Night (From Barbie the Album) Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua – Barbie World [From Barbie the Album] Rihanna – Lift Me Up (From Black Panther: Wakanda Forever – Music From and Inspired By) Ryan Gosling – I’m Just Ken [From “Barbie the Album”] |
Best Score Soundtrack for Video Games and Other Interactive Media Bear McCreary – God of War Ragnarök Jess Serro, Tripod & Austin Wintory – Stray Gods: The Roleplaying Musical Peter Murray, J Scott Rakozy & Chuck E. Myers “Sea” – Hogwarts Legacy Sarah Schachner – Call of Duty®: Modern Warfare II WINNER: Stephen Barton & Gordy Haab – Star Wars Jedi: Survivor |
Best Score Soundtrack for Visual Media (Includes Film and Television) John Williams – The Fabelmans John Williams – Indiana Jones and the Dial of Destiny Ludwig Göransson – Black Panther: Wakanda Forever WINNER: Ludwig Göransson – Oppenheimer Mark Ronson & Andrew Wyatt – Barbie |
Best Compilation Soundtrack for Visual Media Daisy Jones & the Six – Aurora WINNER: Various Artists – Barbie the Album Various Artists – Black Panther: Wakanda Forever – Music From and Inspired By Various Artists – Guardians of the Galaxy, Vol. 3: Awesome Mix, Vol. 3 “Weird Al” Yankovic – Weird: The Al Yankovic Story |
Best Tropical Latin Album Carlos Vives – Escalona Nunca Se Había Grabado Así Grupo Niche y Orquesta Sinfónica Nacional de Colombia – Niche Sinfónico Luis Figueroa – Voy a Ti Omara Portuondo – Vida WINNER: Rubén Blades con Roberto Delgado & Orquesta – Siembra: 45° Aniversario (En Vivo en el Coliseo de Puerto Rico, 14 de Mayo 2022) Tony Succar, Mimy Succar – Mimy & Tony |
Best Música Mexicana Album (Including Tejano) Ana Bárbara – Bordado a Mano Flor de Toloache – Motherflower Lila Downs – La Sánchez Lupita Infante – Amor Como en las Películas de Antes WINNER: Peso Pluma – Génesis |
Best Dance/Electronic Music Album James Blake – Playing Robots Into Heaven The Chemical Brothers – For That Beautiful Feeling WINNER: Fred Again.. – Actual Life 3 (January 1 – September 9 2022) Kx5 – Kx5 Skrillex – Quest for Fire |
Best Pop Dance Recording Bebe Rexha & David Guetta – One in a Million Calvin Harris Featuring Ellie Goulding – Miracle David Guetta, Anne-Marie & Coi Leray – Baby Don’t Hurt Me WINNER: Kylie Minogue – Padam Padam Troye Sivan – Rush |
Best Dance/Electronic Recording Aphex Twin – Blackbox Life Recorder 21f Disclosure – Higher Than Ever Before James Blake – Loading Romy & Fred Again.. – Strong WINNER: Skrillex, Fred Again.. & Flowdan – Rumble |
Best Pop Duo/Group Performance Labrinth Featuring Billie Eilish – Never Felt So Alone Lana Del Rey Featuring Jon Batiste – Candy Necklace Miley Cyrus Featuring Brandi Carlile – Thousand Miles WINNER: SZA Featuring Phoebe Bridgers – Ghost in the Machine Taylor Swift Featuring Ice Spice – Karma |